38B_stransky_R49_2010_n.jpg
38B_stransky_R49_2010_n.jpg

O tom, že nikoli silné paže, ale chytré hlavy jsou budoucností ekonomiky, se tu mluvilo tak dlouho, až to v Brně vzali vážně. Do města se dnes slétají vynálezci a technologičtí mágové z celého světa v takovém počtu, až se vynořilo přirovnání ke kalifornskému Silicon Valley. Tajemství brněnského úspěchu zároveň ukazuje, že bez promyšlené strategie to nejde.

 

38B_stransky_R49_2010_s.jpg
38B_stransky_R49_2010_s.jpg
NetSuite a ti další

Mohli jít kamkoli na světě, mají pobočky od Singapuru přes Sydney po Londýn. Americká softwarová společnost NetSuite, zabývající se „cloud computingem“ neboli vývojem počítačových technologií na webu, začala před časem hledat místo, kde by mohla nashromáždit chytré hlavy a nechat je vymýšlet nové směry a nové formy svého produktu: a po důkladném globálním pátrání padla volba na moravskou metropoli.

Roli hrály i šťastné náhody. Šéfa firmy například při osobní obhlídce Brna dojalo, když na něj jeden z místních technologických vizionářů Miloš Sochor promluvil americkou angličtinou s přízvukem z jeho rodné Omahy v Nebrasce. (Sochor tam deset let žil.) Nicméně takové sentimenty nerozhodují. Rozhodl průzkum terénu, který si společnost udělala – oslovila řadu technologických firem, které už v Brně „výzkum a vývoj“ mají, mezi jinými svoji partnerskou firmu Solarwinds. „Všichni nám doporučovali sem jít,“ říká Tereza Busby z rodící se…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte