36A_R48_2010_n.jpg
36A_R48_2010_n.jpg
36A_R48_2010.jpg
36A_R48_2010.jpg

Povodňová vlna, která v červenci zasáhla obrovské území Pákistánu a postihla asi 20 milionů lidí, je podle OSN největší humanitární katastrofou v novodobých dějinách. Drama už dávno zmizelo z titulků novin, nicméně stamiliony dolarů začaly proudit na obnovu země a lidé se překvapivě rychle vzpamatovávají.

Jsme v Pákistánu, v severozápadním výběžku provincie Paňdžáb, ve středním toku řeky Indus, jen pár kilometrů od kmenových území, kde už vládne Tálibán.

U Husajna bydlí teď celá rozšířená rodina, celkem 25 lidí. Rychle plácají z místního jílu zdi dvou příštích místností o rozměrech pětkrát šest metrů. Teď v říjnu ještě všichni spí na proutěných
postelích venku, ale do listopadu, kdy přijdou první deště, už musejí mít střechu nad hlavou. A to je Husajnův problém. Rákos a železné traverzy stojí kolem 11 tisíc rupií (asi 3000 korun), tedy zhruba jeho celoroční příjem.

 

Kde vzít osivo

Husajn má teď několik hlavních starostí. Musí rychle dokončit zdi, aby schoval ženské osazenstvo před očima mužů – tento úkol je důležitější než střecha nad hlavou. Pak musí najmout traktor a poorat zabahněné pozemky. Nemá však co zasít, protože jeho čtyři pytle s osivem sebrala voda a ceny pšenice stouply.

Rodina zatím dostala v rámci humanitární pomoci jen stan, kbelík na vodu a cínové talíře a hrnky. Když se Husajn postavil do fronty na státní…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte