Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Piráti na obzoru

Reportáž z oblasti, kde se zrodil velký byznys s únosy lodí a jejich posádek

34A_R48_2010_n.jpg
34A_R48_2010_n.jpg

Podívejte na ty stavby,“ ukazuje z okna auta místní řidič Jared v keňském městě Mombasa. Tam, kde kdysi stály staré barabizny, rostou jako houby po dešti nové domy s obchodními prostory v přízemí a byty v horních patrech. „Všechno za pirátské peníze. Tady je perou,“ říká Jared. Pirátství je zjevně skvělý byznys. Vzkvétá v Keni, této relativně bezpečné zemi, jejíž hranice se Somálskem je děravá jako ementál. Peníze sem však proudí ze sytě modrých vod Indického oceánu, jež omývají dlouhé pobřeží Somálska. Tady celý riskantní kolotoč začíná.

34A_R48_2010_s.jpg
34A_R48_2010_s.jpg
Hladinu oceánu brázdí stometrová loď Carlskron, svižně proplouvá mezi línými obřími tankery a kontejnerovými loděmi vysokými jako sedmipatrové domy. Tři velká děla na palubě Carlskronu jsou výmluvná: tato válečná loď hlídá plovoucí monstra, která sice vypadají jako nedobytné pevnosti, ale je to optický klam. Hrstce somálských pirátů stačí k obsazení takové lodi jen dva malé rybářské čluny o délce pár metrů, pár samopalů a pořádný kus odvahy.

Jak to dokážou? Švédský kapitán Carlskronu Haakan Nilsson, pětačtyřicetiletý blonďatý veterán švédského námořnictva, zná taktiku pirátů velmi dobře. Vyhlédnou si nestřeženou loď, která nemá šanci jejich člunům uplout, a když se jim podaří vyšplhat po provazových žebřících na palubu, mají z poloviny vyhráno. Riziko je v tom, že posádka obsazované lodi stihne zavolat na pomoc…

2010_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte