68F_R46_2010_n.jpg
68F_R46_2010_n.jpg

68A_R46_2010_s.jpg
68A_R46_2010_s.jpg
Echte hotspot“, horký bod Rotterdamu, kde se dnes děje to hlavní, to je Lloydkwartier. Nová čtvrť u vody, přestavěná skladiště a nová architektura trochu v jejich duchu, budovy od módních architektů, kde sídlí hlavně mediální a reklamní firmy a bydlí jejich zaměstnanci. „Hotspot“ rotterdamských restaurací je pak Wijn of Water (Víno nebo voda), která tady stojí mezi domy. Přehlédnout se nedá. Je to devět lodních kontejnerů, poskládaných vedle sebe a natřených na modrozeleno. Z jedné strany je letní terasa s výhledem na projíždějící lodě, z druhé strany pingpongový stůl, kde si dva majitelé ještě pinkají, než se bude otvírat. Jeden z nich, teprve pětadvacetiletý Paul Sharo vysvětluje: „Původně jsme stavěli jen na tři roky. Chtěli jsme se pak přesunout do normální budovy.“ V roce 2004 tedy oslovili architektku Caroline Bijvoetovou, která přišla s nápadem stavět z použitých kontejnerů.

Odborná kritika vyzdvihla stavbu za to, že „nic nepředstírá, avšak potěší“. Vysloužilé kontejnery se dobře vyjímají na nábřeží bývalého přístavu, uvnitř dřevěné židle jako z námořnické kantýny a stoly s barevným umakartem, jednoduché jídlo, každý večer jen tři možnosti, „trochu francouzské s holandskou střízlivostí“, hodnotí to jeden z food blogerů, kterých se tady vystřídaly snad už stovky. Na internetu, v kulinářských průvodcích, v časopisech, tohle…

2010_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1334

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte