Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost, Trendy

Žiletka na bakterie

Když si člověk umyje a usuší ruce, bude je mít čisté a suché. Za tento objev vděčíme vědcům z londýnské University of Westminster, kteří ho prezentovali na Evropském sympoziu o ubrouscích, a nepokoušejme se je urazit tím, že bychom se domnívali, že to je nějaký fórek. Není to vtip, hygiena rukou je klíčová pro hygienu obyvatelstva obecně, a tak je to vážný problém a vážná studie. Jejím cílem bylo zjistit, který způsob sušení rukou je nejefektivnější. V jejich práci najdeme také zprávu o tom, co se teď nosí v oblasti veřejných toalet a proč se dnes záchodek, který chce držet krok s dobou, neobejde bez přístroje zvaného jet air dryer či airblade, což je jakoby korýtko, kam se ruce vsunou a suší se silným proudem vzduchu tenkým jako čepel.

Je to totiž výdobytek, zjistili britští vědci. Když si člověk usuší ruce normálním horkovzdušným sušákem na WC, zvýší se počet bakterií na nich až o, držme se, 303 procent. Celá hejna jich skáčou jako parašutisté při invazi ze zapařené mřížky. A dále. Lidé drží ruce pod sušákem příliš krátce, když odcházejí, mají je vlhké a ve vlhku se bakteriím daří. Muži si je dosuší v průměru jen na 55 procent a ženy, o nichž se obecně má za to, že jsou k bakteriím nekompromisnější, protože si neodkládají ponožky na klávesnici, jsou v tomto případě rovněž ledabylé a suší jen na 68 procent.

Právě proto se teď nosí jet air dryer. Za deset vteřin jsou ruce suché na 90…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.