Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pro dobro světa

Jak ukázal festival v Jihlavě, čeští dokumentaristé se stále více ohlížejí po globálních tématech

Původně se to Tomáši Kudrnovi zdálo jasné jak facka. Při reportáži se štábem ČT se dostal do blízkosti kyrgyzského zlatého dolu Kumtor. Obří tmavá díra se tam zakusuje do panenské krajiny obklopené zasněženými čtyřtisícovkami. Pětatřicetiletý dokumentarista vycítil, že se mu nabízí vděčné téma. „Myslel jsem, že ten film bude o tom, jak tam Kanaďané škodí ekologii a jak vykořisťují místní obyvatele,“ naráží Kudrna na soukromé spoluvlastníky polostátní korporace, která do rozpočtu Kyrgyzstánu přispívá podílem ve výši pěti procent HDP. Koneckonců provoz dolu provází z minulosti temný stín: v roce 1998 se při dopravní nehodě do řeky vysypal smrtelně jedovatý kyanid, který se při zpracování zlata používá. Neštěstí zabilo několik lidí a desítky dalších si do konce života odnesly zdravotní následky.

Jenže jak se Kudrna do tématu ponořoval, zjišťoval, že realita je mnohem komplexnější a neodpovídá jednoduchému schématu o zlotřilé korporaci a jejích nevinných obětech. A složila se mu postupně ve výpověď o mentalitě lidí v postsovětské republice v éře vakua po sociálních jistotách totalitního režimu. Výsledkem je film Mlčeti zlato, který minulý týden v Jihlavě na festivalu dokumentárních filmů bojoval o cenu Silver Eye za nejlepší dokument ze střední a východní Evropy.

Tomáš Kudrna není jediným českým dokumentaristou, který svá témata…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: nemec

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.