Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Skoro hudba, skoro řeč

Manželské duo Dva vydává album Hu, jímž přesahuje mantinely české scény

Originalitou přístupu a naprostou melodickou suverenitou okouzlili manželé Bára a Jan Kratochvílovi na předloňském debutu Fonók tuzemské publikum. Hudební kritika se srotila v jeden nadšený fanklub, který oceňoval jejich udělej-si-sám přístup k nahrávání se zázemím v kuchyni panelového bytu i schopnost vdechnout život nejprimitivnějším výrazovým prostředkům.

O 150 koncertů odehraných po celé Evropě později vydává duo Dva druhé regulérní album jménem Hu (na jaře mu předcházela kompilace skladeb pro divadlo a film Kollektt8, kterou poskytují ke stáhnutí zdarma). Pokud debutu sami vetkli záhlaví „folklor neexistujících národů“, Hu, jehož třináct písní je opět nazpíváno ve smyšlených jazycích, nese přídomek „pop z neexistujících rádií“. Jak je vidno, Dva se stále drží pátrání po možném – ale neskutečném –, byť se tentokrát pouští do zákoutí více syntetických nálad.

 

Slyšel jsem dobře?

„Čečův most,“ luští skupina cizinek ze seznamu zastávek v jedné pražské tramvaji. Běžná situace nabitá jak bezradností, tak snahou zorientovat se a chutí komunikovat, do níž se dokáže vžít každý turista. Především z této zkušenosti vychází tvůrčí metoda Dvou, kteří kdysi během svatební cesty po Litvě a Lotyšsku fascinovaně naslouchali tamním jazykům. Sice jim nerozuměli, ale toužili se do nich vcítit. Výsledkem se stala lingvistická koláž, která připomíná pobyt v odbavovací hale tranzitního…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1354
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte