Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Sen o nové Ostravě

Ostravě se už podařilo překonat tíhu hornické čistě industriální minulosti a hlavní otázka visící nad městem teď zní, kam se posunout dál. Předvolebnímu boji v jednom z mála nezadlužených měst v zemi tak nevládnou ekonomická témata, ale debaty o tom, jak z Ostravy udělat přitažlivou adresu, kde bude radost žít.

46_tema08_R41_2010_n.jpg
46_tema08_R41_2010_n.jpg

46_tema01_R41_2010_s.jpg
46_tema01_R41_2010_s.jpg
Málokdy člověk zažije absolutní ticho uprostřed třítisícového davu. Lidé, kteří si před nedávnem přišli na hlavní ostravské náměstí vyslechnout verdikt, zda severomoravská metropole získá vytoužený titul Evropské hlavní město kultury 2015, mají ale tenhle zážitek zarytý hluboko pod kůží. Když vyšlo najevo, že mezinárodní porota udělila prestižní evropskou značku konkurenční Plzni, zavládlo mezi shromážděnými patrioty vyzbrojenými lahvemi šampaňského hrobové mlčení. Pro místní byl totiž zisk titulu něco jako zásadní předěl v novodobé historii Ostravy. Ta už sice dávno není špinavé město, které nenabízí nic jiného než práci v důlních šachtách a následné propíjení výplaty v hospodě. Za dvacet let od revoluce tu vznikly nové univerzity, pracovní příležitosti, uznávané kulturní podniky a díky přechodu na ekologičtější technologie ve velkých průmyslových provozech se tu i daleko lépe dýchá.

Ostrava ale jako by zároveň zůstala v půli cesty: už to není výhradně průmyslová aglomerace, svoji novou tvář však stále hledá. Získat titul „kulturního města“ vnímali zdejší usedlíci jako šanci, jak dát tomu hledání zásadní impulz. Proto to hořké ticho tenkrát na Masarykově náměstí po chvíli vystřídaly na mnohých tvářích slzy a nakonec se v ulicích rozjela smutná oslava, při níž šampaňské sloužilo k zapíjení žalu.

46_tema02_R41_2010_s.jpg
46_tema02_R41_2010_s.jpg

Charakteristické pro město a jeho energii…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte