70_gulay_R39_2010_n.jpg
70_gulay_R39_2010_n.jpg

Když dnes hovoříme o mladých německých Turcích, vždy mluvíme o třetí generaci. Já si však myslím, že ten pojem nám moc nepomáhá. Podle mne je v Německu generací Turků už šest. Považuji toto rozlišování za velmi důležité pro obecné pochopení. A protože v Německu rádi dáváme každé generaci jméno, i já bych je tu rád pojmenoval:

Kvalifikovaní dělníci. Lidé, kteří se už v Turecku něčím vyučili, jako můj otec. Dokonalým symbolem těchto lidí, kteří měli něco ušetřeno, stali se z nich drobní podnikatelé a obchodníci, je Vural Öger, jenž založil mimořádně úspěšnou cestovní kancelář Öger Tours. Nazývám je tedy Generace Öger Tours.

Ti, kdo dělají špinavé práce. Dělníci, kteří ještě fungovali jako levná pracovní síla, ti, kdo přijeli ze zaostalých vesnic v Anatólii, ale byli to pracovití a usilovní lidé. Jejich pracovní svět popsal Günter Wallraff. To je Generace úplně dole.

Děti kvalifikovaných dělníků, lidé mojí generace, kteří mají teď mezi pětadvaceti a čtyřiceti. Většinou se už narodili v Německu, tady se vyučili, maturovali, vystudovali. Dvacet tisíc příslušníků této generace dokončilo (podle informací Spieglu) vysokou školu – jsou z nich lékaři, právníci, politici, herci. Je to Generace šance.

Děti Generace úplně dole. Většinou se přistěhovali, přijeli do Německa až mezi svými deseti a sedmnácti lety. Hodně z nich nedokončilo žádnou školu, nedostalo žádné zaměstnání a od začátku…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte