43A_R36_2010_VAR_n.jpg
43A_R36_2010_VAR_n.jpg

43A_R36_2010_VAR.jpg
43A_R36_2010_VAR.jpg
 

Detailní informace o vašem případu jsou tajné, a tak ho mnozí včetně mě nedokážou posoudit. Popsal byste tedy, co jste před zatčením dělal? Fakta mluví o tom, že jste jako zaměstnanec Ruské akademie věd, fyzik a zbrojní expert od roku 1998 spolupracoval s britskou konzultantskou firmou Alternative Future. Ta byla podle mnoha odborníků pravděpodobně krytím buď britské, nebo americké rozvědky.

Ta firma – o které jsem mimochodem moc nevěděl – si mě najala na to, abych jí připravoval přehledy tisku o tom, jaká jsou politická, ekonomická nebo vojenská rizika případných zahraničních investic v Rusku. Dělal jsem to na základě normálního, legálního kontraktu a používal informace z novin, časopisů a dalších otevřených zdrojů. Na tom není nic špatného ani nezákonného. Vyšetřovatelé z těch přehledů ale pak vytáhli dobře vybraný zlomek, který označili za tajné informace, a za ně mě soudili. Když ty materiály poslali na odbornou expertizu, vracely se jim s tím, že v nich žádné tajné informace nejsou. Musel to připustit i ruský generální štáb, který je také posuzoval.

Vy jste byl ale expert na jaderné zbraně a Britům jste údajně dělal přehledy nejen o nich, ale i o nejmodernějších ruských ponorkách.

Vidíte, to je přesně ta mediální clona, kterou někdo kolem mě vypustil a která dosud funguje. Vezměte si mé finální obvinění a čtěte: nakonec v něm není o…

2010_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte