Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Lány nového typu

Na českých polích dozrává úroda. Mezi lány pšenice a řepky ovšem najdeme pole s rostlinami, které si málokdo umí zařadit. K čemu jsou a kde se vzaly takzvané alternativní plodiny?

68A_stransky_R35_2010_n.jpg
68A_stransky_R35_2010_n.jpg

Můj syn závodí na kole, jenže kvůli práci celý rok pořádně netrénoval. Ale na závodě všechny předjel. A já? Je mi šedesát, ale energie mám na třicet.“ Tohle vše není podle Bedřicha Matuše náhoda. Přičítá to účinkům jihoamerické rostliny zvané amarant, kterou rodina s oblibou konzumuje a také v rámci rodinné firmy zpracovává a prodává.

68A_stransky_R35_2010_s.jpg
68A_stransky_R35_2010_s.jpg

Bedřich Matuš stojí zrovna v poli této zvláštní plodiny u svého dodavatele ve zvlněné krajině kousek od Litomyšle. Vypadá to spíš jako něco do vázy než k jídlu, vysoká zelená rostlina s květenstvím, které se pomalu barví do fialova. Na poli bude ovšem stát až do mrazů, pak se poseče a vymlátí se z něj zrníčka drobná jako mák, která se melou na mouku. Už sedmnáct let se pan Matuš snaží, aby v kvalitu amarantu uvěřili čeští spotřebitelé a aby ho začali pěstovat čeští zemědělci. Pěstitelů je zatím jenom pár. Ale protože zisk z takového pole je lepší než u většiny dalších plodin, postupně to zkoušejí další.

Amarant není jediná nezvyklá rostlina na českých polích a fialová není jediná zvláštní barva. Postupně si zvykáme třeba na růžovobílá pole pohanky, vysokou nať topinamburu, na nezvyklé klasy pšenice špaldy nebo na střapcovité laty prosa. Některé druhy se na česká pole po desetiletích vrátily, jiné připutovaly z dálky, všechny spadají do společné kategorie alternativních plodin a je více důvodů, proč se o takové rostliny zajímat. Pro…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1199
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte