34-kom-1_n.jpg
34-kom-1_n.jpg

Ministr vnitra Radek John prohrává svůj slavně ohlašovaný boj s korupcí ještě dříve, než s jeho koncepcí předstoupil před veřejnost. To plánuje na konec září, předtím ale stačil zakonzervovat vedení policie v její dosavadní podobě. Koncepci tak připravuje s lidmi, kteří jsou už léta v potírání korupce neúspěšní a kteří si sami prosadili několik zásadních předpisů, jež potírání úplatkářství přímo znemožňují. Vypadá to tedy, jako by se John pral o post ministra vnitra zbytečně.

34-kom-1_s.jpg
34-kom-1_s.jpg

Úplatkář se musí bát

Radek John oznamoval minulé pondělí na tiskové konferenci osmimiliardové škrty, které bude muset jeho rezort udělat a které se dotknou především policistů. Dobrá, vláda se na šetření dohodla a John pomocí policejního prezidenta Oldřicha Martinů svůj úkol splnil. Jenže ministr John se soustředil jen na škrty a zatím nesdělil, jak míní šetření zkombinovat s reformou policie a posílením protikorupčních pák, které tolik sliboval. Respektu na přímou otázku pouze naznačil, že protikorupční ofenzivu ještě připraví, prý do konce září.

Jenže na to jde ze špatné strany. Koncepci musí připravit s lidmi, které válka s úplatky zajímá, mají jasné ideje, záměry, zkušenost, kteří se nechávají inspirovat ověřenými taktikami úspěšnějších zahraničních policejních sborů. Ministr musí pracovat na koncepci s člověkem, který zná základní poučku protikorupční války – je nadbytečné…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte