Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Monotónní toulky přírodou

Obdiv k přírodě se v knize H. D. Thoreaua mění v diktát radosti

58_R34_2010_n.jpg
58_R34_2010_n.jpg
58_R34_2010_s.jpg
58_R34_2010_s.jpg

Naše nesmírná, divošská, nespoutaná matka Příroda leží všude kolem nás se stejnou krásou a láskou ke svým dětem, jakou vídáme u levhartice. Přesto jsme od jejího prsu velice brzy odtrženi a vrženi do společnosti, do oné kultury, jež je výlučným působením člověka na člověka – jakýmsi uzavíráním sňatků s blízkými příbuznými, z něhož vzchází nanejvýš pouhá anglická šlechta, tedy civilizace, kterou čeká rychlý konec,“ píše americký filozof, básník a spisovatel Henry David Thoreau (1817–1862) v textu Chůze, jíž se otevírá jeho kniha esejů Toulky přírodou. Citát asi nejlépe přibližuje myšlenkový svět tohoto „neúnavného chodce přírodou“, který bývá považován za prvního environmentalistu.

Thoreau za svého života skutečně hodně a pěšky cestoval otevřenou krajinou. Dnes jsou už legendární jeho pochody k mysu Cod nebo k hoře Katahdin ve státě Maine. Pokud to nešlo jinak, pak alespoň den co den trávil minimálně čtyři hodiny na procházkách v okolí rodného města Concord. Vlivem mimořádné vnímavosti k přírodním dějům a osobní vírou v jejich přirozenost a opravdovou svobodu se u něj stále více formovalo přesvědčení, že člověk nestojí mimo přírodu jako její pán či nestranný průzkumník, odvozující své chování z utilitárních důvodů. Naopak byl přesvědčen, že ve svém vývoji „pán tvorstva“ zbloudil, a měl by se proto opět vcítit do ducha přírody a žít s ní v…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte