Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Léčba tmou

Měl jsem dětský pocit, že v koutě místnosti stojí bubák a je velice zlý

70_cilek_R34_2010_n.jpg
70_cilek_R34_2010_n.jpg

Počátkem srpna jsem přijal pozvání Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné, abych si vyzkoušel týdenní pobyt v úplné tmě. Neměl jsem v plánu řešit nějaké osobní problémy, ale spíš pozorovat tmu, odpočinout si a vnitřně se nějak scelit, protože v běžném pracovním dni je člověk nucen dělat každou půl hodinu něco jiného. Není divu, že léčba tmou byla zpočátku rozvíjena v přepracovaném Japonsku a určena zejména pro vrcholové manažery. Některé pokusy byly z našeho pohledu až drastické – třeba pacient byl umístěn do pružné bambusové klece a spuštěn do neznámého temného prostoru, aby ztratil půdu pod nohama a byl nucen obnovit si vnitřní jistotu sám v sobě bez vnějších vazeb na své postavení a bohatství.

Léčbu tmou bych zahrnul do široké škály technik, které pracovně označuji jako léčba změnou životního stylu. Patří sem například „léčba“ chůzí, uměním, hudbou, pohybem či dechem a věřím tomu, že na některé pacienty by zabrala třeba i léčba tlačenkou s cibulí či slivovicí. Možná že i slovo „léčba“ je v mnoha případech příliš silné a že by se mohlo hovořit o nápravě či úpravě rytmu života, jeho hodnot a postojů.

Nicméně léčba tmou má nejméně dvě významná specifika. Tím prvním je celý soubor zatím nedostatečně prozkoumaných fyziologických změn, jako je tvorba hormonů či zklidnění srdeční činnosti. Většina těchto procesů je zřejmě vázána na hormon melatonin, který je tělem produkován ve tmě a i…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte