Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Čínský posun

Čína je oficiálně druhou největší ekonomikou světa, teď už jsou před ní v žebříčku jen Spojené státy. Pentagon varoval před rychlou modernizací čínské armády a před proměnou pekingské vojenské strategie, která vedle ochrany hranic stále více přemýšlí i o hájení čínských hospodářských zájmů na celé planetě.

Tyto dvě zprávy minulého týdne se zařadily za desítky podobných z minulých měsíců. Všechny ukazují, že hospodářská krize minulých dvou let jen urychlila posilování komunistické velmoci, že „globální krize“ je především krizí či recesí Západu, relativním vzestupem zbytku planety.

Zprávy o rostoucí ekonomice a stále vyšších investicích do armády by nebyly tak důležité, kdyby „Říše středu“ současně nesílila v tolika jiných oblastech, v nichž měli donedávna jasně navrch Evropané a Američané.

Týdeník The Economist například nedávno vydal zvláštní přílohu o bankovnictví v tzv. rozvojových zemích. V čase, kdy u nás vnímáme bankéře především jako jakési nezodpovědné gamblery, Číňané svým finančním ústavům stále věří. Ty si v minulých letech držely vysoký základní kapitál, byly přísně regulované, a proto se vyhýbaly zhoubným, riskantním operacím se „sofistikovanými“ finančními produkty. Ratingové agentury a investoři si proto pomalu uvědomují, že je momentálně bezpečnější i výnosnější vložit své peníze do bank v Číně a jinde mimo Evropu. Dvě čínské banky jsou už kapitálově největší na světě a je otázkou, zda se…

2010_obalka_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1339
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte