32-profil-judt_n.jpg
32-profil-judt_n.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Uprostřed močálů na hranici států Floridy a Georgie, tvořené řekou St. Marys, jsou v areálu pokrytém anglickým trávníkem rozesety kolem bazénů luxusní haciendy, jimž vévodí rozlehlý dům v jižanském stylu. V něm je jídlo a pití včetně nejlepší whisky zdarma. V roce 1998 na tomto ostrůvku dočasného komunismu jménem White Oak Plantation, sponzorovaném jedním z amerických magnátů papírového průmyslu, debatovalo celý týden o neutěšeném stavu světa asi padesát lidí. Pozval je sem Tony Judt. „V džungli jsou jedovatí hadi a řeka je plná aligátorů,“ řekl na úvod vážně.

32-profil-judt_s.jpg
32-profil-judt_s.jpg • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tato scéna by mohla být metaforou postojů jednoho z nejvýznamnějších levicových intelektuálů posledních let Tonyho Judta: komunismus byl iluzí stejně jako ostrovy blahobytu v současném kapitalismu a za plotem je džungle, do níž vstupují jen ti odvážní, neboť všude na člověka čeká boj a číhá smrt. Ta ho dostihla letos 6. srpna po dvou letech boje s nervovou nemocí ASL známou také jako Lou Gehringova nemoc (trpí jí také fyzik Stephen Hawking, ale u něj má pomalejší průběh), která mu postupně znehybňovala tělo a ochromovala životní funkce. Mozek však bezchybně fungoval do poslední chvíle, kdy ve věku 62 let zemřel.

S trubicí v nose

Autor velkolepé knihy Poválečná Evropa (byla přeložena do 20 jazyků a vyšla také česky), za níž byl v roce 2006 nominován na Pulitzerovu cenu – a podle…

2010_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte