Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Ekologové z ODS

Tažení proti zelené energetice se opírá o podivné argumenty

Kabinet Petra Nečase se zřejmě definitivně rozhodl, že vrátí ekologickou politiku státu o patnáct let nazpět, kdy se ze Strakovy akademie ozývaly rozumy, jako třeba že „zajíc nesmí dostat přednost před lyžařem“. Zatím není jasné, co vláda všechno chystá, maličkosti to ale evidentně nebudou. Ústy svého ministra životního prostředí totiž prohlašuje, že ochrana přírody se bude dělat tak, aby se lidé nemuseli omezovat. Ani premiérovi zatím nevadí, že logika takové věty je asi taková, jako by ministr financí chtěl zdanit lidi, ovšem tak, aby je to nic nestálo.

Poslední konkrétní příspěvek k ekologické politice je z dílny ministerstva průmyslu a týká se energetiky. Konkrétně jde o nový zákon, který by v Česku zásadně omezil – a v některých směrech úplně zastavil – výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Rozumná politika

Příběh zelené energie v Česku zní následovně: Po vstupu do Evropské unie se tehdejší levostředová vláda rozhodla, že výrobu z obnovitelných zdrojů podpoří vyšší výkupními cenami. Ty se měly každý rok měnit podle toho, jak se mění (snižuje) výrobní cena zeleného proudu.

Jenže při schvalování zmíněného zákona poslanci prosadili změnu – zúžili pásmo, v němž může stát výkupní cenu měnit. Místo o deset procent ročně se tak daly dotace snižovat jen o pět. To byl první problém. Druhý nastal vloni či předloni, kdy začala prudce klesat cena solárních panelů (díky novým továrnám v Číně).…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.