Kabinet Petra Nečase se zřejmě definitivně rozhodl, že vrátí ekologickou politiku státu o patnáct let nazpět, kdy se ze Strakovy akademie ozývaly rozumy, jako třeba že „zajíc nesmí dostat přednost před lyžařem“. Zatím není jasné, co vláda všechno chystá, maličkosti to ale evidentně nebudou. Ústy svého ministra životního prostředí totiž prohlašuje, že ochrana přírody se bude dělat tak, aby se lidé nemuseli omezovat. Ani premiérovi zatím nevadí, že logika takové věty je asi taková, jako by ministr financí chtěl zdanit lidi, ovšem tak, aby je to nic nestálo.

Poslední konkrétní příspěvek k ekologické politice je z dílny ministerstva průmyslu a týká se energetiky. Konkrétně jde o nový zákon, který by v Česku zásadně omezil – a v některých směrech úplně zastavil – výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Rozumná politika

Příběh zelené energie v Česku zní následovně: Po vstupu do Evropské unie se tehdejší levostředová vláda rozhodla, že výrobu z obnovitelných zdrojů podpoří vyšší výkupními cenami. Ty se měly každý rok měnit podle toho, jak se mění (snižuje) výrobní cena zeleného proudu.

Jenže při schvalování zmíněného zákona poslanci prosadili změnu – zúžili pásmo, v němž může stát výkupní cenu měnit. Místo o deset procent ročně se tak daly dotace snižovat jen o pět. To byl první problém. Druhý nastal vloni či předloni, kdy začala prudce klesat cena solárních panelů (díky novým továrnám v Číně).…

2010_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2204

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte