66_R31_tomy_n.jpg
66_R31_tomy_n.jpg

Dva muži na pódiu, oba v cylindrech, vestách a bílých košilích. Drží se kolem pasu a tančí v rytmu francouzských kabaretů. Diváci nadšeně pískají, vykřikují. Dva muži… jenže opravdu? Při pohledu na ně člověku na mysli vytane Toyen, malířka s ženským obličejem v mužském obleku.

Transsexuálů, lidí, kteří se cítí být uvězněni ve „špatném“ těle, je v Česku dle statistik necelá tisícovka. Přesné údaje ovšem neexistují, protože se většina nikdy neodváží vyhledat lékařskou péči. Raději se vdají nebo ožení a zkoušejí žít jako ostatní. Někdo však zjistí, že už nemůže své pocity skrývat, a rozhodne se být sám sebou.

Slovák s italským občanstvím Maty (37), jeden z aktérů zmíněné show, žije v menším městě na jihu Čech. Provozuje malý penzion, zařízený v latinskoamerickém stylu. Návštěvník si tu připadá jako kdesi v Mexiku. Příjemný stín patia, květináče nejroztodivnějších tvarů, houpačka, křídy a pastelky. Po chvíli přiběhne šestiletá dívka, vezme opatrně konvičku a pečlivě zalévá květinu za květinou. Někde mezi tím vším je Maty. Vychovává své čtyři děti, narodila se jako žena, ale cítí se být mužem.

„Bylo mi kolem dvaceti, když jsem potkala svého budoucího manžela, Itala. Byl to gay, já v sobě měla spíš takovou mužskou stránku, která ho přitahovala. A on v sobě měl zase kus ženy,“ vypráví Maty. Chtěla tehdy svůj vnitřní zmatek vyřešit tím, že bude mít děti. Zpočátku to nějak fungovalo,…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte