38b_R31_2010_n.jpg
38b_R31_2010_n.jpg

Když se někde otevírá obchod, jeho majitel si obyčejně přeje, aby zde lidé utráceli co nejvíc. Těžko si představit, že existují obchody přesvědčující naopak své zákazníky, aby pokud možno neutráceli vůbec nic. Ale je to tak. Německé „obchody s dary“ tvoří síť míst, kde se dá získat zboží zcela bez peněz a jen na základě zcela volné směny. Poznala jsem dva z nich.

38b_R31_2010_s.jpg
38b_R31_2010_s.jpg

Odpoledne jsem doma vyřadila hračky a přinesla je sem, do malého, second hand připomínajícího krámu v drážďanském Novém Městě. Hned za dveřmi se mě ujímá holčička s motýlími křídly na zádech: ukazuje mi, kam patří dětské knížky, a pomůže mi dát je do té správné police vedle hraček. Hned si z nich také jednu vezme a jde ji prostudovat ke stolu pod velkým oknem. Její matka Nicol, útlá žena s hnědýma očima, otevírá obchůdek s těžko přeložitelným jménem Umsonstladen (něco jako Obchod s dary) zhruba jednou za týden. Práce kroužku dobrovolných správců tohoto obchodu se účastní už téměř rok. I jí tento projekt pomohl: Nicol tady našla skoro celé vybavení domácnosti a to – jak spokojeně dodává – jí umožnilo přikoupit si jinde tu a tam nějakou neobvyklejší a dražší věc.

Po mně přichází holohlavý muž s igelitkou v ruce. Nabízí staré romány – jenže jsou psány švabachem a Nicol je odmítá. Nikdo by je nechtěl a pracovníci obchodu by je po čase museli vyhodit. To je jeden z úkolů správce: dávat pozor, aby se…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte