51_R31_wiki_n.jpg
51_R31_wiki_n.jpg

Daniel Ellsberg dnes říká, že na podobnou událost čekal téměř čtyřicet let. Už v roce 2006 vyzýval na stránkách časopisu Harper’s Magazine veřejnost, aby někdo vytáhl nějaké informace o údajném chystaném útoku Spojených států na Írán a hrozící válce tak zabránil. V reakci na dnešní masivní únik tajných informací o válce v Afghánistánu, zprostředkovaných minulý týden organizací WikiLeaks ve spolupráci s The New York Times, The Guardian a Der Spiegel, uvedl, že lidé, kteří rozsáhlý archiv americké armády vynesli na veřejnost, jsou ve stejném stavu mysli, v jakém byl na počátku 70. let on sám – jsou ochotni jít kvůli zveřejnění pravdy třeba na zbytek života do vězení.

51_R31_wiki_s.jpg
51_R31_wiki_s.jpg

Daniel Ellsberg je pojem. Na počátku 70. let byl strůjcem do té doby nejrozsáhlejšího úniku tajných materiálů americké vlády na veřejnost a může se chlubit tím, že jeho noční směny strávené nad tehdejší předpotopní kopírkou Xerox významně urychlily odchod Američanů z Vietnamu. Díky němu začal 13. června 1971 deník The New York Times tisknout na pokračování tzv. Pentagon Papers (Pentagonské dokumenty), tajnou analýzu amerického ministerstva obrany (Ellsberg byl jedním z jejích autorů) popisující průběh konfliktu ve Vietnamu od konce druhé světové války až do roku 1967.

Veřejnost byla tehdy obsahem zveřejněných materiálů šokována. Ukázalo se, že několik po sobě jdoucích prezidentů americké voliče systematicky…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte