Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

O snech a realitě

Nejlepší zdejší letní výstava je věnovaná našim démonům

Wannieck Gallery má v Brně podivnou polohu: stojí schovaná za nákupním střediskem, které pár kroků od vlakového nádraží nedávno nahradilo rozpadající se budovy jednoho z největších pomníků zašlé slávy industriální Moravy. Bývalá továrna průmyslníka Friedricha Wanniecka musela ustoupit plánům developerů, pro něž bylo jednodušší staré haly srovnat se zemí a místo nich postavit banální „shopping mall“. Jediné, co zbylo, je právě Wannieck Gallery, známá pod jménem Vaňkovka, situovaná do citlivě rekonstruované budovy někdejší strojírny. Jako by za obchodním kolosem stála na hanbě: je mnohem menší, má jen jeden nenápadný vchod a člověk se do ní dostane nejlépe tak, že musí projít právě skrz gigantického souseda.

Jenže je to jedna z nejlepších soukromých síní v Česku. Vznikla úsilím sběratele Richarda Adama, který si jí splnil sen: průběžně vystavovat svou unikátní kolekci současného umění a doplňovat ji o výstavy nejčerstvější malby. Léta se mu tento sen vynořoval z podvědomí jako jakýsi neodbytný impulz, se kterým se musel nějak vyrovnat, aby mu už dal konečně pokoj. Podařilo se mu to díky spojení sil s různými investory, kteří provoz jeho galerie financují. Čerstvá výstava čtyř es aktuální malby ve Vaňkovce nicméně ukazuje, že s některými sny se dá vypořádávat mnohem obtížněji. Když totiž nehovoří k naší budoucnosti, ale minulosti.

Smířit se se sebou

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.