zelene.jpg
zelene.jpg

Když koncem osmdesátých let pojali dva mladíci v nizozemském městě Hengelo plán zřídit coffeeshop a na magistrátu zažádali o povolení a pronájem městských prostor, nevypadalo to, že je jim město nakloněno. Proto vzali osud do vlastních rukou a objekt obsadili. Během tří dnů je policie vystěhovala. Začali se tedy prezentovat jako sdružení pro stolní hry a klubu, který se nalézal přímo pod věží radnice, dali příznačné jméno „Rokade“ – rošáda. Dnes nápis nade dveřmi otevřeně hlásá, že se jedná o coffeeshop, a ve městě jsou ještě dva další. Donedávna jich ovšem v Hengelo bylo pět. Vývoj situace v tomto osmdesátitisícovém městě odráží vývoj nizozemského přístupu k měkkým drogám: od tolerování nelegálního prodeje marihuany a hašiše po stanovení přesných pravidel a limitů pro prodej až k dnešní situaci, kdy se tolerance snižuje a počet coffeshopů klesá. Země, která Evropě přinesla zatím nejotevřenější přístup k měkkým drogám, se ocitá na křižovatce. Zatím ale není jasné, jakým směrem se bude nizozemská drogová politika ubírat po letošních červnových volbách.

36b_R31_2010.jpg
36b_R31_2010.jpg

Tady se může všechno

Jednou z příčin klesající tolerance bylo složení dosavadní vlády: největší stranou byli křesťanští demokraté (CDA) a v koalici byla vedle PvdA (Strana práce) zastoupena ještě Křesťanská unie. Několik měst v té době vydalo zákaz kouření marihuany na veřejnosti a v Amsterdamu byly…

2010_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte