18_R30_ledvice_stransky_n.jpg
18_R30_ledvice_stransky_n.jpg

Je to velká úleva: kabinet Petra Nečase ještě ani nezačal pracovat a už má po starostech s polovinou svých plánovaných 50 miliard škrtů na léčbu českého rozpočtu. A nejlepší je, že to nikoho z občanů nebude bolet. Ke dvacetimiliardové injekci do státních účtů totiž stačí jediná věc. Podívat se znovu na plánovanou přestavbu tří hnědouhelných elektráren – Tušimic, Ledvic a Prunéřova –, na kterou má padnout téměř sto miliard korun. Veřejnosti byly teď zpřístupněny analýzy renomovaných expertů, podle nichž je celá akce nejméně o třetinu předražená.

18_R30_prunerov_stransky_s.jpg
18_R30_prunerov_stransky_s.jpg

Nad celým šťastným zázrakem ovšem visí poměrně velké „jenže“. Podobné informace o zbytečně vyhozených penězích za předražené státní zakázky – od staveb dálnic až po armádní nákupy a stamilionové odměny různým poradenským firmám – jsou v posledních letech odhalovány jako na běžícím pásu. Žádnou závratnou změnu směrem k šetření to ale v politických kruzích zatím nepřineslo a ze zjištěných odpovědí se zdá, že jiné to nebude ani v případě elektráren ČEZ.

Nicméně informace expertů z organizace Ekologický právní servis (EPS) o předražených elektrárnách posloužila už teď jednomu důležitému účelu. Díky ní a následnému pátrání v útrobách rodících se nových hnědouhelných kolosů se dnes zájemcům o veřejné dění nabídla možnost o něco lépe poznat, jakou mocí a kontakty dnes ČEZ disponuje a co všechno si dokáže firma bez…

2010_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte