Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Politika

Květiny na pohřeb

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

O epitaf se postará cenzura a útoky hackerů

Je to pro nás dlouhodobá záležitost,“ napsal před čtyřmi lety představitel Googlu, když společnost na čínském trhu spustila dobrovolně cenzurovanou verzi svého vyhledávače. Nyní se Google nechal slyšet, že kvůli údajným hackerským útokům na jeho službu elektronické pošty a stále přísnějšímu omezování svobody slova na čínském internetu bude možná nucen ze země odejít. Jak Google správně poznamenává, tato změna postoje by mohla mít „dalekosáhlé následky“.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Přehodnocení možností

„Nový přístup k Číně“, jak tento obrat nazval hlavní právník Googlu

David Drummond

na oficiálním firemním blogu, rozhodně popudí čínskou vládu. (Podle vyjádření z konce minulého týdne nehodlá kvůli Googlu cenzuru uvolnit - pozn. Respektu.) Tamější úřady jsou na zahraniční kritiku čínské kontroly internetu háklivé. V oficiálních zprávách se neobjevila dokonce ani nepřímá kritika čínské internetové cenzury, kterou během své listopadové návštěvy pronesl prezident Barack Obama. Pokud Google v Číně zavře krám, byl by po mnoha letech první velkou zahraniční firmou, která by tak učinila ve jménu svobody slova.

Drummondův článek se vymyká obvyklé rétorice zahraničních nadnárodních společností i tím, jak otevřeně poukazuje na Čínu coby na původce…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].