Anketa: Ovlivní rozsudek o Dělnické straně zdejší extremistickou scénu?
 

Zdeněk Ryšavý
Zdeněk Ryšavý • Autor: Respekt

06_R03_ZdenekRysavy_s.jpg
06_R03_ZdenekRysavy_s.jpg • Autor: Respekt
ZDENĚK RYŠAVÝ
výkonný ředitel ROMEA, o. s.

Otázkou stále zůstává, jaký ten rozsudek vlastně bude. Pokud dojde k rozpuštění Dělnické strany, tak lze předpokládat, že neonacisté přejdou do nového subjektu, který již mají připravený. Jedná se o Dělnickou stranu sociální spravedlnosti, kterou vede Vandasova matka. Neonacistům to ale jednoznačně zkomplikuje letošní volby. Pokud k rozpuštění nedojde, tak to neonacisty posílí. Ať soud dopadne jakkoli, vláda tento krok musela udělat, aby vyslala veřejnosti jasný signál, že neonacismus nechce tolerovat. Podle mého názoru zástupci vlády během soudu jednoznačně dokázali, že DS spolupracuje s neonacisty a v současné době lze stranu zařadit mezi neonacistické subjekty. Měla by tudíž být rozpuštěna.

 

 

 

06_R03_walek_jaros_s.jpg
06_R03_walek_jaros_s.jpg • Autor: Respekt
CZESLAW WALEK
náměstek ministra pro lidská práva a menšiny

Zásadně. Je neoddiskutovatelné, že druhý vládní pokus o zákaz činnosti Dělnické strany má mezi lidmi větší podporu než ten předchozí. Lze spekulovat, co je za tím, zda otřesný útok ve Vítkově nebo jasné signály politické reprezentace, že ideologie rasové nadřazenosti je nepřípustná. Ve veřejné debatě převládl argument, že existence DS a aktivity extremistů ohrožují společnost jako celek. Její případný zákaz je signálem tímto směrem. Opačné rozhodnutí budou extremisté, neopodstatněně, považovat za vítězství. Pro utlumení aktivit extremistů je ale daleko důležitější razantní postup policie vůči extremistům a nekompromisní postoj osobností veřejného života. Obojího jsme v poslední době svědky.

 

 

 

 

 

06_R03_gabal_ivan_upravene_foto_archiv_s.jpg
06_R03_gabal_ivan_upravene_foto_archiv_s.jpg • Autor: Respekt
IVAN GABAL
společnost GAC

Pokud soud v únoru rozhodne o zákazu Dělnické strany, začnu věřit, že naše justice zvedá hlavu a pod zákon se dostane i politika. Její tendence k extremismu a rasismu se totiž netýkají pouze Dělnické strany. Ta je extremistická především neonacistickým zázemím, které je předmětem soudního zkoumání. Dojde-li k zákazu DS, bude to významné oslabení extremistické scény, protože jde o lidi, kteří se bez kukly, černých brýlí a davu nebo politického krytí neodváží samostatně zvednout hlavu. Pokud bude policie a justice také vyvozovat osobní odpovědnost za rasistické povykování nebo výroky, máme opět šanci vrátit se do normálu a řešit narušení etnické soudržnosti české společnosti věcně, v klidu, pozitivně a beze strachu.

 

 

 

06_R03_volak2_s.jpg
06_R03_volak2_s.jpg • Autor: Respekt
DANIEL VOLÁK
starosta Litvínova

Co se týče města Litvínova, rozsudek o Dělnické straně nebude mít na dění v našem městě nijak zásadní vliv. Situace v Litvínově je už delší dobu konsolidovaná a s extremistickou scénou se nepotýkáme.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte