84_R24_2010_n.jpg
84_R24_2010_n.jpg

V polovině sedmdesátých let předváděli inženýři firmy Xerox v kalifornském Palo Altu horkou novinku: první operační systém umožňující pohodlný multitasking, tedy práci na více úlohách současně. Přednášející se přepnul z okna, kde měl rozepsaný program, do jiného okna s právě přijatým e-mailem. Rychle na něj odpověděl a vrátil se zpět k tvorbě počítačového kódu. Sálem se rozezněl potlesk. Tohle umožní lidem pracovat mnohem efektivněji! Ale od začátku tu byli i skeptici, kterým představa žonglování s informacemi lákavá nepřipadala. „Proč by mě sakra při programování měly rušit e-maily?“ zněl jeden dotaz z publika.

84_R24_2010_s.jpg
84_R24_2010_s.jpg

Dnes zvládá multitasking každý počítač a mnohé mobilní telefony. Jsou profese, jež neustálé přepínání pozornosti mezi obrazovkami, okny, podokny a záložkami přímo vyžadují. Zda to zvyšuje naši efektivitu, je ale sporné. Než se totiž člověk znovu zkoncentruje, stojí ho to nemalé úsilí a – v lepším případě – desítky vteřin času. Někteří ekonomové ztráty způsobené multitaskingem a přetlakem informací vyčíslují na miliardy. Podle jednoho z výzkumů se zaměstnanec v kanceláři podívá, zda mu nepřišla nějaká nová zpráva, až čtyřicetkrát za hodinu.

Lidský mozek je totiž uzpůsoben k neustálému sledování okolí, vyhodnocování nových hrozeb a příležitostí. Problém je v tom, že v okamžiku, kdy zaregistruje takový nový podnět, „smaže“ obsah…

2010_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte