Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Glosa

Izrael, nebo Gaza?

Drama na palubě parníku vezoucího humanitární pomoc Gaze po sobě nechalo deset mrtvých propalestinských aktivistů. Byli zastřeleni poté, co zaútočili na izraelské vojáky spouštějící se z helikoptéry na palubu lodi. Jejich smrt ještě víc rozdělila veřejnost na ty, kteří přejí Palestincům, a ty, kteří straní Izraeli. Na kterou stranu se přidat? Rok od roku je odpověď na tuto otázku těžší i pro Respekt, byť míra našeho pochopení pro motivy a chování izraelského státu je stále velmi vysoká.

Izrael se cítí být ve válce. Přesněji řečeno Izrael je ve válce, kterou mu svým slibem zničení vyhlásili před šedesáti lety Palestinci. V neprospěch Izraele v očích mnoha lidí mluví obrovský nepoměr sil mezi jednou z nejlepších armád světa a národem bez vlastní armády. Jenže přes tento nepoměr jsou v téhle válce mrtví na obou stranách a hlavně Izrael není atakován Palestinci, ale celým arabským světem.

Život v takovém obležení nepřátelsky naladěných lidí si nikdo v dnešní Evropě neumí představit. I proto se v Evropě tak těžce hledá pochopení pro „neevropské“ metody, které Izrael ke své obraně používá, včetně násilného zastavení humanitárních lodí, které podle Izraelců ohrožují jejich bezpečnost. Když si teď novináři zajatí na těchto lodích stěžovali, že jim Izraelci odmítli přístup k právníkovi a vlastní ambasádě, nebylo to a priori nic namířeného speciálně proti cizincům. Izraelská vláda omezuje i vlastní novináře – třeba v přístupu na…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte