Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Už zase

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Zima byla nečekaně studená a plná sněhu. Poměrně rychle přešla do teplého jara. Tohle jsme v posledních letech zažili víckrát, jako by na zimu téměř bez prostředníka rovnou navazovalo léto. Ale pak se stalo něco nečekaného. Zpočátku to vypadalo jako ledoví muži, kterým se u nás zalíbilo a místo obvyklých pár dní se zdrželi celé týdny. A do toho začalo v půlce května pršet. Srážky na Moravě se na některých místech jednorázově pohybovaly mezi 100 až 200 mm, což spolehlivě stačí nejméně na střední povodeň.

Václav Cílek
Václav Cílek • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Opět nastala známá situace. Jako by někdo podél Moravy vztyčil zeď, která nehybně stála na jednom místě a lámaly se o ni dešťové mraky ze severovýchodu. Slušný déšť pokropí zemi a pak se pozvolna přesouvá dál, aby se dobrodiní vláhy rozprostřelo po celé zemi. Ale tady jako by pršelo stále na jedné skoro nehybné linii. Před rokem při nečekaných přívalových deštích jsme ještě neuvažovali o „zdi“, ale o „valašském dešťovém pytli“, do kterého vstupovaly bouře jedna za druhou.

V Troubkách a na dalších místech se těžko hovoří o paměti řeky. Lidé zde už zažili, že řeka má tendenci vracet se do svého, byť přehrazeného koryta. Ale co mají dělat? Domy v zátopové oblasti těžko prodají a nemají ani na nový pozemek, natož dům. Většinou jim nezbývá nic jiného než dům opravit a čekat na další vodu. Třeba nepřijde. Jsou obce, kde stát může pomoci tak, že zvýší hráze nebo postaví…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte