70_markaris_R22_2010_n.jpg
70_markaris_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Řecký premiér George Papandreou před několika týdny vyhlásil z idylického ostrova Kastelorizo, že Řecko oficiálně požádá Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o záchranný balík, a připravil Řeky na „novou Odysseu“. Hned druhý den mu jeden fejetonista připomněl, že na konci Homérova eposu se na Ithaku dostane jedině Odysseus. Ani jeden z jeho souputníků cestu nepřežil.

Netrvalo dlouho a proroctví toho fejetonisty se začalo naplňovat. První tři spolucestovatelé do Ithaky zemřeli v jedné hořící bance v Aténách ve středu 5. května. Je to návrat do sedmdesátých let, kam teď opět patříme.

 

Hledání tragické postavy

Nevím, proč si řecký premiér k vyhlášení nové Odyssey nevybral přímo Ithaku. Možná proto, že i sám tuší, že to, co dnes Řecko prožívá, není zrovna žádný epos. Připomíná to spíše tragédii. Eposy vyprávějí o velkých epopejích minulosti. Řecko dnes neprožívá žádnou epopej, ale mizernou realitu, která má ještě velmi daleko k tomu, aby se stala minulostí.

Kdyby však Řekové nahlédli do starověkých tragédií, hned by našli vhodný sbor pro svou situaci. Je to sbor z Euripidových Trójanek, když pějí svůj žalozpěv na troskách Tróje. Nápaditý režisér by sbor doplnil také o pár Řeků, nejlépe důchodců a důchodkyň.

Zato tragédie, která se odehrála 5. května v Aténách, to bylo Aischylovo drama Sedm proti Thébám, v němž se Eteoklés a Polyneikés, bratři Antigony,…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte