Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Syn masového vraha

Niklas Frank oprávněně nepřipouští polehčující okolnosti svému otci, nacistickému vrahovi

Kniha Niklase FrankaMůj otec nabízí příležitosti k zamyšlením i analogiím. Hans Frank byl jeden z hlavních obžalovaných v norimberském procesu s válečnými zločinci. Jako gubernátor porobeného Polska měl na svědomí bezpočet vražd, zodpovídal za denně páchané násilí.

Míra jeho zločinů nemá u nás obdobu, ale i v období komunistické vlády – zvláště v první polovině padesátých let – tu bylo na sta, ne-li na tisíce těch, kdo jednali zločinně. I oni měli děti. Děti nezodpovídají za zločiny rodičů, ani Niklas Frank nezodpovídal za otcovy zločiny, nicméně je hodno pozoru, jaký vztah děti k chování rodičů zaujaly.

Představa, že můj otec či matka se dopustili zločinů, musí být pro každého člověka otřesná a těžko přijatelná. Odpovědí na ni může být a také bývá snaha rodiče nějak vyvinit anebo alespoň omluvit, vysvětlit si jejich konání. Odpověď může být i opačná. Niklas Frank napsal knihu, v níž téměř z každé věty vyzařuje někdy nenávistné, jindy ironické pohrdání otcem, který z ješitnosti, z touhy obohatit se, mít moc a slávu se stal masovým vrahem. Ani v náznaku autor nepřipouští, že by cokoli z toho, co jeho otec konal, bylo přijatelné, pokud by se něco jako přijatelné mohlo jevit, ať to byla láska k hudbě, ke zvířatům či určitá zbožnost, vždy se to autorovi jeví jako pokrytectví, lež a podvod. (Užívá k tomu působivých obrazů, dřevěná madonka třeba zvrací, kdykoli ji Hans Frank míjí anebo se k ní dokonce obrací.)

 

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte