Vypadalo to jako senzace úplného finále předvolební kampaně. Senzace, která před nás postavila „zásadní“ otázky jako: Může konzervativní politik mluvit sprostě? A je to vůbec ještě konzervativní politik?

Řeč je o posledním hitu YouTube s 54 tisíci zhlédnutí během dvou dnů. Vedení České pirátské strany zastihlo minulý týden před vchodem do parlamentu exministra financí a duchovního otce TOP 09 Miroslava Kalouska a začalo ho natáčet na kameru. Kalousek podepisuje své fotky a přitom poněkud mimo kontext tituluje „piráty“ slovy jako hovno a kokot. „Mám napsat žižkovskému hovnu?“ ptá se exministr a rozmachuje se k autogramu. Pak přitvrzuje: „Dejvickému kokotovi kokot Mirek,“ odříkává nahlas, co připsal pod fotografii. Kalouskovi jde tenhle slovník z pusy s opravdovou lehkostí a i piráti se uculují. Vše pak po pěti minutách končí stejně přátelsky a s úsměvem, jak to začalo: „Bylo mi ctí, pánové,“ rozmachuje se „kokot Mirek“ ke zjevně upřímnému pozdravu. V tu dobu ale ještě netušil, že piráti neodolají a „sólokapra“ zveřejní. Dokonce v sestříhané podobě, v níž zůstaly už jen bezkontextové nadávky a závěrečný apel ve stylu: Takovéhoto politika chcete volit?

Vzápětí se na sociálních sítích a zpravodajských serverech skutečně rozjela debata v duchu, že takhle tedy konzervativec nemluví. Kalousek se pak hájil slovy: „Přišel jsem ke sněmovně, kde na mě již čekali. Na transparentech…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2243

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte