Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Jako strážce majáku

S jarem přichází sezona bouřek, kterou mnozí lidé vyhlížejí s obavami. Stále častěji v nich spatřují spíše původce náhlých povodní nebo škod napáchaných na jejich domech. Pro meteorologického pozorovatele a básníka Romana Szpuka jsou však bouře poutavým dramatickým divadlem. Slouží na stanici na Churáňově a je autorem několika básnických sbírek – například Vězňova oblaka nebo Chrámová studně.

72_R22_2010_n.jpg
72_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Jaké počasí máte nejraději?

U mě je na prvním místě bouře. Celkově vzato mě zajímají především dramatické projevy a proměny. Třeba ten okamžik, kdy se mění déšť ve sněžení, hranice, na které vítězí jedno skupenství vody nad druhým. Mám radši chladnější a deštivější počasí.

 

A co u vás na stanici na Churáňově zažíváte během bouří?

Bouře má v sobě cosi velkolepého. Když pozoruji její příchod sám ze střechy stanice, zmocňuje se mě dávná úcta primitivních lidí. Raději vypínám internet, aby nám blesk nezničil modem, ale když se bouře rozzuří přímo nad hlavou, zmocní se mě nadšení. Dokážu pokřikovat s třeskotem hromů, zdravit divokými gesty klikyháky výbojů, dostávám se do extáze. Zapomínám trochu na nebezpečí, ale bouři jsem schopen vychutnávat všemi smysly najednou.

 

Co vlastně meteorologický pozorovatel dělá?

Zaznamenává všechno, co se děje v povětří. Zapisuje teplotu, jak v meteorologické budce, tak přízemní a půdní, tlak a vlhkost vzduchu, množství a druh oblaků, výšku jejich jednotlivých vrstev, dohlednost, směr a rychlost větru, dobu slunečního svitu a druh i množství srážek. Každé počasí má svůj kód. Je jich celkem 99. A pak přicházejí ke slovu i zvláštní jevy jako námrazy, ledovky, húlavy, výška a vodní hodnota sněhu, vysoko či nízko zvířený sníh či tah a blízkost bouří. Hodinové zprávy, tzv. synopy, posílá hodinu co hodinu do ústředního počítače v Praze v…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte