Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Kultura

Drahoušek z Harlemu

Oscarový film Precious rasové stereotypy spíš posiluje, než že by je tepal

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Vítěz festivalu v Sundance a jeden z deseti oscarových kandidátů na nejlepší film s názvem Precious byl jedním z loňských největších miláčků kritiky. Zejména ve Spojených státech byl takřka unisono chválen za odvážný přístup, nebojácně popisující podmínky života v ghettu, a za emotivní podívanou podpořenou skvělými hereckými výkony. Jednomu se chce při čtení nadšených reakcí skoro věřit, že viděl úplně jiný film.

Je jasné, že když chce člověk kritizovat příběh o emancipaci znásilňované, týrané, ultraobézní, takřka negramotné šestnáctileté Afroameričanky, tak trochu riskuje, že bude označen za necitu. Podstupme toto riziko a řekněme rovnou, že celý tento melodramatický spektákl režiséra Leea Danielse je monstrózní kýč, který bezostyšně hraje na ty nejnižší lidské pudy. V praxi se zde navíc uplatňují všechny možné (nejen rasové) stereotypy, které režisér spíše posiluje, než že by je tepal.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Žárlivý incest

Média se rozplývala zejména nad tím, že adaptace kontroverzního románu Push od spisovatelky a performerky skrývající se pod pseudonymem Sapphire přináší na plátno protagonistku ze společenské vrstvy, která v kinech často prostor nedostává. To je pravda. Claireece Jonesové neřekne nikdo jinak než Precious (tedy drahoušek nebo miláček), což je hodně krutá přezdívka. Mimořádně tlustá středoškolačka s mimikou smutné velryby a slovním…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].