Jiří Kratochvíl
Jiří Kratochvíl • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Když se občas dozvím, že jsem dřevo, právem to nechápu jako lichotku. A přitom neznám vedle koní, kočkovitých šelem, dlouhonohých dívčích stvoření, ale třeba i schopností empatie a odpouštění nic ušlechtilejšího než dřevo, stromy. A teď vás určitě pobavím: kdyby totiž bylo úplně po mém, kdybych si směl vybrat ve shodě se svým srdcem i duší, byl bych teď nejspíš někde v Popůvkách nebo Jamolicích, Rokytné nebo v Hostěradicích stolařem a truhlářem, tedy tím, kdo dělá fortelné almary, ale i lidovými motivy zdobené komody a celé kuchyňské linky, ale taky třeba na objednávku restituentů zámecké knihovny a repliky historického nábytku anebo zas na objednávku pozůstalých krásné truhly pro nebožtíky a nebožtice. Ale hned vám taky prozradím, že když jsem se v sedmdesátých letech živil manuálkou, neměl jsem ani tu nejmenší šanci dosáhnout na stolařinu. Nu právě proto, že jsem to dřevo.

Jiří Kratochvíl
Jiří Kratochvíl • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
A tak se aspoň v mých románech stále znova a znova objevují truhlářské dílny a stolaři zamoučení od pilin, jako by teď právě přebrodili rozvodněnou pilinovou řeku. A samozřejmě taky celá stáda stromů, ořechy, buky, duby, jasany, modříny, platany… A když se někde posadím a zadřu si přitom třísku někam, tak to považuju za přátelský pozdrav od svých milovaných stromů. Mým ročním kalendářem je nádherná kaštanová alej, která se každý měsíc zázračně proměňuje. Například teď, když to píšu, hoří tam v korunách kaštanové svíce.…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte