30_belorusko04_varianta_R21_2010_n.jpg
30_belorusko04_varianta_R21_2010_n.jpg • Autor: Respekt

30_belorusko04_varianta_R21_2010_s.jpg
30_belorusko04_varianta_R21_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Teď v květnu je tomu rok, kdy Evropská unie spustila v Praze ambiciózní projekt Východního partnerství. Výměnou za politické reformy, zlepšení stavu lidských práv a uvolnění společenského napětí nabízí EU některým státům bývalého Sovětského svazu hospodářskou a finanční pomoc. Už při zahájení projektu bylo jasné, že nejproblematičtějším členem tohoto partnerství bude Bělorusko. To trvá, i když na vině není jen autoritářský prezident Alexandr Lukašenko.

Ani mě nezmlátili
I v Bělorusku je vidět určitý posun, například v nezávislé kultuře. Loni na podzim byla v Minsku otevřena první galerie současného umění - Y Gallery. Tu vlastní několik mladých majitelů. Součástí je bar a největší knihkupectví s bělorusky psanou literaturou v zemi. Problémy s úřady, jak tvrdí, zatím nejsou. "Místo máme pronajaté od soukromého majitele. To je jediná možnost. Pokud bychom si dům pronajali od státu, mohlo by se stát, že to tady zrekonstruujeme a oni nám pak řeknou ,díky a nashledanou‘,“ říká mezi obrazy kurátorka Anna Chistoserdová.

Pár set metrů dál na náměstí Vítězství lze najít úplný kontrast - stará, státem vlastněná ohyzdná budova se špinavými a popraskanými okny a velkým nápisem "Dům umění“. V prvním patře jsou vystaveny zšedlé, čtyřicet let staré obrazy, mezi nimi i pražský orloj či Karlův most. Hned vedle visí obrazy od Igora Rimaševského.…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte