Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Co bude po Pernesovi

Jiří Pernes opustil post šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů. Jak trefně poznamenal komentátor Mladé fronty Dnes, čerstvě jmenovanému řediteli instituce mapující naši minulost zlomily vaz temné stíny jeho vlastní osobní minulosti. Po odhalení jeho studia Večerní univerzity marxismu-leninismu a oslavné stati na komunistický puč ho definitivně zbavilo z křesla plagiátorství – opisy ze starých diplomových prací. Pro jednoho z akademiků ze sedmičlenné rady ústavu to už bylo moc, přešel na stranu Pernesových odpůrců a změnil v radě křehký poměr sil.

Teď je podstatné, co bude dál s ústavem i projektem Otevřená minulost, který rozjel jeho zakladatel a první ředitel Pavel Žáček. Projekt nám měl zpřístupnit dokumenty, které o nás vedla Státní bezpečnost a které nám měly pomoci orientovat se v naší minulosti. Prozatímně byl do čela ústavu jmenován Zdeněk Hazdra, sedmadvacetiletý historik, který nedávno ukončil školu. V posledních týdnech se zviditelnil hlavně tím, že byl jedním z iniciátorů petice mezi zaměstnanci ústavu, která podporovala Jiřího Pernese v čele ÚSTR. Na post byl katapultován z místa šéfa oddělení – je to podobné, jako by se mladý velitel roty stal rázem generálem vojska. Rada ústavu si jeho jmenováním evidentně chce zajistit pokračování pernesovské linie bez Pernese. Tedy omezit digitalizaci estébáckých spisů a tím omezit přístup veřejnosti k dokumentům a naopak – co nejvíce výzkumu a vědeckých výstupů, které by nám spisy nějak …

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2692
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte