Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Je to jako epidemie. Koncem března se jistý tajemník komunistické strany Ukrajiny nechal slyšet, že letos 9. května bude v Záporoží vztyčen moc pěkný památník Josifu Stalinovi. Tenhle zakomplexovaný sadista a jeden z nejmasovějších vrahů v historii stále dramaticky hýbe politickou scénou několika států. Nejde totiž jen o jednoho pomateného oblastního tajemníka. Ona i reakce vicepremiéra ukrajinské vlády Vladimíra Seminoženka stojí za povšimnutí. Prohlásil, že nikdo novému Stalinovu památníku bránit nebude, neboť na Ukrajině teď po zvolení Viktora Janukovyče panuje „svoboda názorů a vyznání“.

Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
V Rusku je obroda Stalinova kultu také na spadnutí a stát se tváří, že bránit vůli občanů uctívat zrůdu nemá právo. Zato dusí obránce lidských práv, kteří na škodlivost vyznávání zločinecké ideologie poukazují. Moskevský starosta Jurij Lužkov přes zoufalé protesty lidskoprávních aktivistů například prosadil, že metropole bude během květnových oslav konce války vyzdobena deseti obřími dobovými plakáty s portrétem generalissima.

Moskevská radnice nazvala celý pokus edukativně: „Role nejvyššího velitele ve Velké vlastenecké válce“. Není pochyb, že při pohledu na vůdce v nadlidské velikosti si každý smrtelník pomyslí, že ta role byla velká, záslužná a veskrze kladná. Lužkov se však hájí tím, že na plakátech nebude Stalin sám.…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte