43A_varianta_stransky_R16_2010_n.jpg
43A_varianta_stransky_R16_2010_n.jpg • Autor: Respekt

V zahraniční literatuře je dobrým zvykem, že autor děkuje nejen ženě, ale také svému nakladatelskému editorovi. V českých knihách se to však děje zcela výjimečně. Buď tedy máme nedostatek dobrých manželek a editorů, nebo nevděčné autory. Také rukopis potřebuje svou porodní bábu. Jan Šulc, respektovaný knižní editor nakladatelství Torst, se ediční práci věnuje již dvacet let. Málokdo toho po roce 1989 udělal pro vydávání české literatury tolik jako on.

Na konci roku 2008 uplynulo sedmdesát let od smrti Karla Čapka, takže z hlediska autorského práva se stal volným autorem. Znamená to, že si teď může s jeho díly kdokoli dělat, co chce? Teď třeba vyšla jedna z jeho knih spolu s bylinkovým kalendářem.
S prvními vydáními jeho textů patrně ano, složitější to bude s pozdějšími edicemi, které by nikdy nevznikly bez práce editorů. Je to otázka právní. Pokud vím, v jiných zemích je právně chráněna i práce editora. Jak je to v českém autorském právu, nevím. Já osobně jsem k nejrůznějším stále více se šířícím copyrightům na všechno velice skeptický, ba co víc, považuji je za podivný kulturní úpadek. Po celá staletí se knihy překládaly a opisovaly bez toho, že by se na to někdo někoho ptal. Bylo to přirozené kulturní sdílení mezi národy a kulturami. Dnes by William Shakespeare nemohl řadu svých her vůbec napsat, protože předlohy, z nichž čerpal, by byly chráněny copyrightem.

[image id=…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte