22A_R15_2010_n.jpg
22A_R15_2010_n.jpg • Autor: Respekt

V posledních týdnech se zřejmě začala naplňovat předpověď expertů z tajných služeb, včetně BIS. Řada indicií naznačuje, že ruský ropný gigant Lukoil začíná v Česku ovládat stále více obchod s ropou. A tentokrát jde opravdu do tuhého. Lukoil by mohl během tohoto jara ovládnout deset procent českých strategických zásob ropy a patnáct procent nafty.

Přesně řečeno těch zásob, které jsou určeny jako rezerva pro případ katastrof, válečných konfliktů nebo třeba zastavení ropných dodávek z Ruska. Zejména to poslední není žádný scénář žánru sci-fi, naopak, od poslední vážné hrozby, že to Kreml udělá, uběhly sotva tři měsíce.


22A_R15_2010_s.jpg
22A_R15_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Salám v ruském stylu
Správa státních hmotných rezerv (SSHR). Už jen přečtení těch čtyř slov navozuje pocit nudy. Přitom jde o státní společnost, která drží klíč ke skladištím nouzových zásob, jako je ropa, potraviny nebo třeba bavlna. A pokud jde o ropu, naftu či letecký benzin, naznačuje řada důkazů a indicií, že se správa chová, jako by šlo o majetek manažerů společnosti, a navíc jako by rezervy na časy nouze byly obyčejným obchodním artiklem. Ale poslední krok – pronájem nafty do rukou nečitelné německé společnosti – vyvolává vážnou obavu z ohrožení naší energetické bezpečnosti.

O co konkrétně jde? SSHR podepsala smlouvu s německou společností Viktoriagruppe, že uskladní v jejích německých zásobnících patnáct procent…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte