71_judt_R15_2010_n.jpg
71_judt_R15_2010_n.jpg • Autor: Respekt

71_judt_R15_2010_s.jpg
71_judt_R15_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Ve Francii a v Nizozemsku se - uměle vyvolaná - "celonárodní debata“ o identitě využívá jako průhledná rouška pro politické využití antiimigračních nálad a k okatému manévru, díky němuž se pocity úzkosti, které v lidech vyvolává ekonomická situace, přesměrovaly na menšiny. V prosinci 2009 se místní úřady v italském regionu Brescia nestyděly slíbit místním obyvatelům "bílé Vánoce“ a program národní identity zredukovaly na domovní prohlídky, které měly odhalit lidi tmavé pleti.

Teplá lázeň
I v akademických kruzích se to slovo zneužívá k podobně zákeřným účelům. Dnešní studenti si mohou vybrat ze široké škály kurzů věnovaných identitě: "rodová studia“, "ženská studia“, "asijsko-pacificko-americká studia“. Hlavním nedostatkem těchto kvaziakademických programů není to, že se soustřeďují na danou etnickou či zeměpisnou menšinu, ale že povzbuzují příslušníky konkrétní minority, aby studovali sami sebe, čímž současně negují hlavní cíl liberálního vzdělávání a utužují mentalitu sektářství a ghetta, kterou se zavázali oslabovat.

V Americe se dnes každý podepisuje s dodatkem: Iroameričan, domorodý Američan, Afroameričan a podobně. Většina těchto lidí už neovládá jazyk předků a téměř nic neví o zemi, z níž pochází, což platí zejména o těch s evropskými kořeny. Přitom jdou ve šlépějích generace, která ráda připomíná své…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte