46_tema01_stransky_R14_2010_n.jpg
46_tema01_stransky_R14_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Je poslední březnové pondělí a natřískaná aula Evropského polytechnického institutu v moravských Kunovicích visí na rtech vysokému muži v tmavém saku. Ještě před pár dny by si přitom jen málokdo tipnul, že právě tenhle člověk dokáže vzbudit takovou pozornost a přitáhnout tolik lidí. Jenže to bylo v době, kdy Petr Nečas byl „jen“ řadovým místopředsedou ODS. Teď tu stojí jako nový volební lídr své strany a možná budoucí premiér. To vyvolává pořádnou dávku zvědavosti. Za ten týden, co převzal otěže po nečekaném pádu Mirka Topolánka, sice Nečas absolvoval řadu rozhovorů, přímý kontakt s veřejností ale zažívá až teď.

46_tema01_stransky_R14_2010_s.jpg
46_tema01_stransky_R14_2010_s.jpg • Autor: Respekt
A snaží se, aby to byla opravdu show hodná lídra. Hned jak dokončí spatra pronášenou přednášku na téma „nebezpečné zadlužování země“, seskakuje s mikrofonem v ruce z vyvýšeného pódia a jde se vystavit publiku tváří v tvář. S rukou v kapse pak vyvolává jednoho zájemce o debatu za druhým a v odpovědích usiluje co nejvíc popřít svoji pověst politického suchara, který umí jen nudnou řeč čísel. „Vypadáte krásně, vy se důchodu určitě dožijete,“ vysekává poklonu mladší ženě, když se jí snaží vysvětlit, že jeho reforma penzí je prostě nezbytná.

Během více než hodinového vystoupení Nečas střídá několik poloh. Když mluví „o klíčových problémech země“, například o „stále se roztáčející spirále…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte