past_ekonomika.jpg
past_ekonomika.jpg • Autor: Karel Cudlín

Zkušený podnikatel Jiří Svoboda naletěl přímo ukázkově. Když loni na podzim založil novou firmu a krátce nato dostal poštou papír připomínající na první pohled formulář statistického úřadu, příliš ho nestudoval. „Takové dotazníky chodí často,“ vysvětluje podnikatel, proč automaticky vyplnil požadované údaje, podepsal se a papír v přiložené obálce odeslal. Teprve když došla faktura na zhruba dva a půl tisíce korun, zjistil, že si místo informací pro statistiky nechtěně objednal zveřejnění firmy na portálu brněnské firmy EO Servis. „O. k., daň za nepozornost,“ pomyslel si Svoboda, zaplatil požadované peníze, vypověděl smlouvu a myslel, že je vše vyřízeno.

To se ale spletl. Letos v březnu mu najednou přišla faktura na 69 tisíc korun. Když se zajímal, co to má znamenat, od EO Servisu se dozvěděl zhruba toto: Když nechcete, nemusíte být na našem portálu. Ale podepsal jste smlouvu na dva roky, takže nám laskavě uhraďte peníze za tuto dobu. Pokud nesouhlasíte, dáme věc k posouzení rozhodci z Unie pro rozhodčí a mediační řízení ČR, což je řešení, se kterým jste podpisem smlouvy rovněž souhlasil. Podnikatel Svoboda poznal, že je v koutě. „U soudu bych tenhle spor zřejmě vyhrál s argumentem, že jsem byl uveden v omyl a navíc žádnou službu nečerpám,“ říká. „Vím ale, že rozhodci bývají propojení s firmou, a bylo mi jasné, že i tihle dají mému…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte