43_rozhovor_jaros01_R14_2010_n.jpg
43_rozhovor_jaros01_R14_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Rozhovor s arcibiskupem Dominikem Dukou se vedl nadvakrát. Protože se první biografická verze, jejíž autorkou je publicistka Lenka Jaklová, do tištěného čísla Respektu nevešla, nabízíme ji tu v původní, nezkrácené podobě.

Jaká je Vaše nejranější dětská vzpomínka?

U těch dětských vzpomínek existuje nebezpečí, že člověk nerozliší, co je vzpomínka a co už je jen vyprávění. Například situace, jak se tatínek s námi loučí a odchází do Itálie, určitě nemůže být mojí vzpomínkou - vždyť mi byl teprve rok – ale jde o interpretaci rodičů, podobně jako tatínkův návrat z Velké Británie v srpnu 1945. Ale moment, kdy jsem se zalekl člověka v uniformě, už je má osobní vzpomínka.

Váš otec byl důstojník, na konci 2. světové války působil dokonce v britském královském letectvu. Nechtěl jste být po něm?

Bezesporu. Můj otec nebyl vyhraněný příslušník armády. Do válečné vřavy ve Velké Británii se dostal až ke konci války, protože první léta prožil jako tlumočník a učitel němčiny u tzv. vládního (německého)
vojska. Teprve po odchodu do severní Itálie, kde jeho pluk konal strážní službu na trase Cremona a Miláno, na základě zorganizovaného útěku dominikánem Jiřím Mária Veselým (profesorem milánské katolické univerzity) se mu podařilo dostat přes Švýcarsko až do Velké Británie. Pro mě tito lidé, vojáci druhé světové války, vždy byli modelem správného muže,…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte