Co kdyby detektivka, kterou máte na nočním stolku, poznala, že bloudíte očima po stránce a hledáte, kde jste ztratili nit? A kdyby časopis, jejž držíte v ruce, detekoval, že jste se právě pozastavili nad cizím slovem? Nebo naopak, že vám s nudným textem došla trpělivost, zběžně prolétáte řádky a snažíte se zachytit jen hlavní sdělení? Počítač to zařídí: kamera šedesátkrát za vteřinu zjistí, kam přesně se na stránce díváte. Software pohyby očí průběžně vyhodnocuje a hned reaguje. Tápajícímu čtenáři ukáže šipkou místo, kde přestal číst. K obtížnému výrazu, na němž zrak ulpěl příliš dlouho, nabídne výklad, překlad či výslovnost. A tomu, kdo chce text jen proletět, skryje nepodstatné a zvýrazní klíčové pasáže.

Trojice badatelů z německého Kaiserslauternu představila Text 2.0 (http://text20.net/) v říjnu na knižním veletrhu ve Frankfurtu. Až v posledních dnech se jim ale podařilo přitáhnout k němu pozornost širší veřejnosti. V sobotu 3. dubna se totiž za oceánem začal prodávat Apple iPad, dotyky prstů ovládaný „sexy počítač“ typu tablet, tedy bez klávesnice, velký právě tak do kabelky. Nejdychtivěji očekávaná digitální hračka letošního roku chce změnit způsob, jakým čteme, ba dokonce odstartovat revoluci v knižním, časopiseckém a novinovém byznysu.

To je možná příležitost i pro tak převratné (či zvrácené?) nápady, jako jsou písmenka, která se mění podle toho, jak se na ně zrovna díváme. Na displejích první generace iPadu se taková možnost ještě…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte