Tak se zdá, že zelení svoji strategii kolem modernizace elektrárny Prunéřov poněkud překombinovali. Poslední dějství jsme viděli koncem minulého týdne: správce povolovacího razítka, ministr životního prostředí Jan Dusík oznámil, že se neshodl s premiérem na dalším postupu kolem Prunéřova, a proto raději odchází z vlády (viz rozhovor na protější straně). Šlo o to, že Dusík chtěl další jednání s firmou ČEZ, premiér Jan Fischer požadoval, aby už ministr rozhodl (je skoro tři měsíce po termínu). Výsledkem je rezignace Dusíka a emotivní prohlášení šéfa zelených Ondřeje Lišky, že vláda i premiér jednají pod vlivem energetiků. Spíš se ale zdá, že zelení tuhle důležitou agendu nezvládli a teď nelogicky hází vinu na jiné.

Pro osvětlení: firma ČEZ se před časem rozhodla, že bude největší českou uhelnou elektrárnu modernizovat. Podle mezinárodních pravidel na ochranu klimatu měla použít nejlepší dostupnou technologii. To ČEZ neudělal, místo toho poslal na ministerstvo životního prostředí (MŽP) k ekologickému posouzení variantu s nižší účinností. Úřad tehdy ještě vedený Martinem Bursíkem opáčil, že chce – jak by mělo být zvykem – varianty a lepší argumenty pro a proti. Energetici zvyklí rozhodovat, nikoliv poslouchat, na to nereagovali. Tím se běžný úřední výkon povýšil na docela důležitý spor, kdo má v Česku silnější slovo – vláda, nebo ČEZ.

Bursík zastává názor, že za „a“…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte