29A_cudlin_R10_2010_n.jpg
29A_cudlin_R10_2010_n.jpg • Autor: Respekt

„Nejprve máte s nimi soucit, v druhé fázi je to najednou všechno úplně normální a nakonec na ně začnete být stejně nepříjemní jako na kohokoli jiného,“ popisuje Šimon Ornest (35) průběh svého osobního přiblížení se k postiženým dětem, o které se v Jedličkově ústavu stará už dvanáct let. Původně hledal pouze vhodnou práci na zaplacení složenek, ale postižení v něm probudili schopnost motivovat ostatní a on naopak rozvířil jejich flegmatický klid. S kapelou The Tap Tap začali společně sbírat úspěchy nejen v Rudolfinu a na festivalech se z nejzastrčenějších pódií přesunuli do hlavního programu.

Prolomit kruhy
„Nikdy jsem nechtěl dělat terapii, ale normální kapelu. To se nakonec osvědčilo jako nejlepší terapie,“ popisuje své působení v orchestru Tap Tap kapelník Šimon Ornest. Když začal v Jedličkově ústavu pracovat jako vychovatel, štvala ho „důchodcovská pasivita, lenost a naprostá nemotivovanost“ většiny dětí. Společnost od lidí s handicapem nic moc nečeká a oni zároveň nejsou motivovaní se jakkoli angažovat, protože dostávají dostačující invalidní důchod. „Rozhodl jsem se, že v nich zkusím probudit touhu zlepšit si svou životní úroveň,“ říká Ornest, původním vzděláním umělecký řezbář. Sám v té době pravidelně cvičil na saxofon a prožil si, jak člověka motivuje pocit vlastního růstu. Dětem z „Jedličkárny…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte