10-profil_n.jpg
10-profil_n.jpg • Autor: Respekt

Dvě zprávy z Nizozemska v posledních dnech naznačují, že v této zemi něco nehraje: stahuje své vojáky z Afghánistánu, ale průzkumy zároveň ukazují, že po červnových volbách by se v říši hodné královny Beatrix mohl stát premiérem radikál Geert Wilders (46). Tak jak je to? V zahraničí Nizozemci vzdávají boj proti islamistickým extremistům a doma si chtějí zvolit muže, který vyhlásil válku dokonce celému islámu?

10-profil_s.jpg
10-profil_s.jpg • Autor: Respekt
Ten rozpor je však možná jen zdánlivý a obě zprávy mohou svědčit o jediném: velká část Nizozemců už prostě nemá chuť dále trpělivě hledat cestu k mírovému soužití mezi křesťanským Západem a islámskou částí světa. Touží po jasném dělení mezi „námi“ a „nimi“, tedy zhruba šestiprocentní muslimskou menšinou v zemi a chtějí konečně slyšet jasné odpovědi na komplikované otázky.

Geert Wilders tyto odpovědi nejen nabízí, ale dokonce je pro ně ochoten obětovat svou osobní svobodu a možná i život. Takovou důslednost a odvahu oceňují nejen Nizozemci. Izraelsko-americký novinář Daniel Pipes koncem ledna nominoval Wilderse na titul „nejdůležitějšího žijícího Evropana“, který se prý dokonce může stát „osobou historického světového významu“.

Otázkou je, v jaké roli Wilders do učebnic dějin vstoupí. Jako populistický provokatér? Jako zachránce západní civilizace? Anebo naopak jako hrobník demokracie a právního…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte