0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura3. 1. 20104 minuty

Veselá, či smutná? To je jedno

Kapela Kazety je příkladem dobré a vtipné české elektroniky

Na tenhle debutující český projekt by se při inventurách roku 2009 nemělo zapomenout. Loni se víc mluvilo o Midi Lidi, kteří s materiálem, co by vydal na slušných dvacet minut, vydali více než hodinovou přednášku o Kraftwerk. Kazety proti nim všem připadaly jako milé rozptýlení a nikdo neměl odvahu, aby na ně ukázal jako na příklad dobré, vtipné, zábavné české elektroniky. Provedeme to až teď.

Reklama

Eponymní album Kazet je přesně ta hudba, kterou chtěl celou druhou polovinu devadesátých let slyšet posluchač Radia 1 ohlížející se natěšeně za hranice, protože doma se nic adekvátního nehrálo. Škoda, že si tuhle desku nemohl pustit už v roce 1997 na kazetě a bude ji teď od Kazet poslouchat z MP3.

Úplně bezděčně
Na Kazetách se dá dobře ukázat, odkud se berou muzikanti české alternativní scény: posluchač nedostává to, co potřebuje, tak se radši naučí hrát si s mašinkami a udělá si hudbu sám. David Doubek (lidi na akcích baví také jako DJ Ventolin) a Johana Švarcová (mimo jiné divadelnice) jsou upřímní lidé: svou tvorbou odhalují své dětství a to, že ještě pořád sledují trendy. Během vyrůstání se z končících barevných osmdesátých let dostali do žánrově i esteticky rozpolcených let devadesátých, ve kterých se odděleně v zájmu o publikum předháněly americká lo-fi a britská taneční kultura.

Sledovali obě scény, když si hráli s…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc