56A_bartos_R01_2010_n.jpg
56A_bartos_R01_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Do povědomí se zapsal jako historik barokní doby a spisovatel dosud v mnohém nepřekonaných knih o 17. a 18. století. A také jako člověk, který za komunistů vytrpěl víc než většina ostatních. Jen ve vězení strávil devět let; doba, po kterou nemohl publikovat, však byla třikrát delší. V osobním a názorovém vývoji pak prošel hned několikerou konverzí: nejdřív z katolíka v komunistu a pak zpět, bolestně, ale o to opravdověji.

Ale také od poezie, ve které začínal, se Kalista postupně propracoval k jejímu téměř opaku, historické vědě. A tu, aby to bylo složitější, v pozdějším věku stále víc provozoval jako básník: o čem jeho „barokní“ texty vypovídaly s jistotou, byla osobnost jejich pisatele. Do dávných dob se však Kalista trefil, jen pokud to šlo dohromady s jeho emotivitou.

Jednu z knih svých literárních medailonů nazval Tváře ve stínu. I on sám byl takovou tváří. Nabízel světlu jen nemnoho podstatného, plachý úsměv, zatímco většinu toho důležitějšího, hlavně pravdu o své nekonečné vnitřní samotě, překryl hlubinami šerosvitu.

56A_bartos_R01_2010_s.jpg
56A_bartos_R01_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Kamarád Wolker, přítel Pekař
Jeho život začal špatně. Velkou část dětství prožil vlivem častých nemocí upoutaný na lůžko, jen s knihami a fantaziemi o jejich hrdinech. Žil ve snech. Když se z ničeho nic, na gymnáziu v Mladé Boleslavi, nadechl a začal žít, málem ho ten příval čerstvého vzduchu porazil.

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte