Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Obamova záchrana

Existovala naděje, že v minulém týdnu dojde ke zvratu stále se prohlubujícího celosvětového ekonomického poklesu. Barack Obama totiž zveřejnil dvě hlavní části svého záchranného plánu.

2009-375-mobr-31R082009n.jpg
2009–375-mobr-31R082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-375-vobr-31R082009.jpg
Fotografie: Náprava si vyžádá odvahu. (Ministr financí Tim Geithner druhý zleva) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Existovala naděje, že v minulém týdnu dojde ke zvratu stále se prohlubujícího celosvětového ekonomického poklesu. Barack Obama totiž zveřejnil dvě hlavní části svého záchranného plánu. První součástí, o kterou se vedlo nejvíc dohadů, byla velká finanční injekce. Po značném hašteření v Kongresu byl 11. února jako výsledek kompromisu odsouhlasen konečný stimulační balíček v hodnotě 789 miliard dolarů. Uzákoněn by měl být v řádu dnů. Druhou a významnější částí záchranného plánu byla koncepce Obamova týmu na nápravu finančního rozvratu, kterou představil 10. února ve svém projevu ministr financí Tim Geithner.

Spojené státy nemohou zachránit světové hospodářství samy. Ale tato dvojitá ofenziva největší světové ekonomiky mohla přetrhnout spirálu nejistoty a beznaděje, která zasáhla investory, výrobce i spotřebitele na celém světě.

Avšak příležitost byla promarněna. Barack Obama přenechal kontrolu nad stimulačním balíčkem rozhádaným demokratům v Kongresu a dopustil, aby se plán, který měl mít širokou podporu obou stran, stal předmětem rozvratné stranické bitvy. Ještě závažnější byl návrh Tima Geithnera na finanční záchranu, který byl sice inzerován jako zásadní pokrok oproti dílčím a nejistým zásahům Bushovy vlády na Wall Street, avšak ve skutečnosti se předchozím snahám až nepříjemně podobal: byl bojácný, neucelený a postrádal detaily. Navzdory řečem o…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte